Bakan Fikri Işık ABD ile yarın Rakka operasyonunu konuşacağız

Bakan Fikri Işık ABD ile yarın Rakka operasyonunu konuşacağız haberi

El Bab operasyonunun ardından yarın Türkiye'ye gelecek olan ABD Genel Kurmay Başkanı ile Rakka operasyonu gündeme gelecek. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin Rakka operasyonunda doğru ülkelerle çalışmak istediğini belirtti.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı vesilesiyle Brüksel'e gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Işık, Fırat Kalkanı Harekatına ilişkin soruya, "El Bab tümüyle kuşatılmış durumda, içeride de ciddi bir temizlik harekatı yapılıyor. El Bab'ın şehir merkezinin de DEAŞ unsurlarından tamamen temizlenmesi için çok yoğun bir faaliyet var. Bunu ÖSO ve TSK birlikte yapıyor. Temizlik operasyonu bittikten sonra, El Bab DEAŞ'tan tamamen temizlendikten sonra El Bab'ta hayatta normale dönmesi bekleniyor. Türkiye olarak DEAŞ'tan temizlediğimiz alanlarda hayatın normale dönmesi için gerekli alt yapı, üst yapı ve diğer yatırımları yapmaktan çekinmiyoruz" dedi.

"BU ÇALIŞMA BAB'DAN SONRA DA DEVAM EDECEK"

El Bab operasyonundan sonra Türkiye'nin iki önceliği olacağını belirten Bakan Işık, "El Bab operasyonu bitene kadar Münbiç'teki PYD-PKK unsurlarının tamamen Münbiç'ten çekilmiş olması bizim arzumuz. Bu noktada AB ile çalışıyoruz. Arzu ettiğimiz sonucu şuana kadar alamadık. Ama El Bab operasyonundan sonra Türkiye'nin iki önceliği olacak. Birisi Münbiç, birisi de Rakka olacak. Münbiç'te PKK-PYD varlığını kesinlikle kabul edemeyiz. Bu Türkiye'nin ulusal güvenliği için de, bölgenin istikrarı için de büyük tehdittir. Bunu en kolay ve en hızlı şekilde sağlamanın gayreti içindeyiz. Bir gerilime sebep olmadan ancak bu hedefi geliştirmek noktasında da kararlıyız. Bu çalışma Bab'tan sonra da devam edecek" açıklamasını yaptı.Bakan Işık, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Rakka operasyonunu ABD önemsiyor. Sadece ABD değil, Fransa, İngiltere de koalisyon güçleri de Rakka operasyonunu gerçekten çok önemsiyor. Bu operasyon özellikle yanlış aktörlerle yapılmaması Türkiye'nin önceliği. Türkiye bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü kullanılmasını kesinlikle bir bölge için felakete sebep olacak tehlikeli bir gelişme olarak görüyor. Bunu dün gerek James Mattis gerekse Fransa ve İngiltere Savunma Bakanlarına açık açık ifade ettik.

 

 

AVRUPA SERİ İLANLAR
Avrupa Gazete iPhone Uygulaması