Rusya Türkiye'de buğdaya getirdiği vergiyi kaldırmazsa yaptırımları iptal etmeyeceğiz

Rusya Türkiye'de buğdaya getirdiği vergiyi kaldırmazsa yaptırımları iptal etmeyeceğiz haberi

Rusya yasak listesi oluşturup Türkiye'den ithal ettiği domates, armut, çilek gibi meyve ve sebzelere yaptırım getirmesi üzerine Rusya'dan alınan buğdaya getirdiği vergi getirmişti. Rus yetkili, Türkiye'nin bu yaptırımı kaldırmadıkça Rusya'nın da hiçbir yaptırımı iptal etmeyeceklerini söyledi.

Rus haber ajansı Sputnik'in haberine göre Dvorkoviç, "Buğday için getirilen sınırlamalar kaldırılmadan bizim tarafımızdan hiçbir adım atılmayacak. Buğday yasağı kaldırılmadan bizim herhangi bir şeyi (yaptırım) iptal etme ihtimalimiz yok" dedi.iri

"BUĞDAYA YÖNELİK YASAKLAR KALKARSA ANLAŞMAYA HAZIRIZ"

Dvorkoviç, "Eğer buğdaya yönelik yasaklar kalkarsa üzerinde anlaşmaya hazır olduğumuz birkaç eylem var" diye ekledi.Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya'yı 15 Mart'ta çıkarmıştı. Kommersant gazetesi, bunun 'fiili bir yasak' olduğunu yazmıştı.

RUSYA'DA TÜRK ÜRÜNLERİNİN GİRİŞİNE İZİN VERMİYOR

Kommersant'ın bazı kaynaklarıysa, Türkiye'nin bu adımı, Rusya'nın Türkiye'den alınan domatese yönelik yasağı kaldırmamış olması yüzünden atmış olabileceğini söylemişti.Rusya ile yaşanan sorunların çözümü için son günlerde yoğun görüşmeler yapılıyor. Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı önemli ihracat ürünlerinden domates dahil 13 ürünün bu ülkeye girişine izin verilmiyor.

 

AVRUPA SERİ İLANLAR
Avrupa Gazete iPhone Uygulaması